НОВИТЕ

Проект на Дарик радио и darik.bg

Новите "40 до 40" в сезон 11 вече са факт!

За проекта

„40 до 40“ е проект на Дарик радио, който всяка година търси, намира и представя 40 успешно реализирали се млади българи до 40 години, останали встрани от медийния интерес. Те работят в България, създават малки или големи, но важни неща, имат блясък в очите, любопитни са, готови за предизвикателства, променят статуквото, пълни са с идеи, мислещи и оригинални, носят предприемачески дух, работят за благото на всички ни.

За единадесет години проектът на Дарик ни срещна с момичета и момчета от цяла България които, напук на трудностите и предизвикатествата, успяват да си вършат по най-добрия начин работата, създавайки и допълнителна стойност за обществото ни. Новите „40 до 40“ от сезон 11 вече са факт

Oт 9 юни до 19 юли събирахме номинациите в следните категории:

  • ИЗКУСТВО И КУЛТУРА
  • НАУКА, ТЕХНОЛОГИИ, ИЗОБРЕТЕНИЯ
  • МЕДИЦИНА
  • ОКОЛНА СРЕДА
  • ОБРАЗОВАНИЕ
  • СПОРТ
  • БИЗНЕС И ПРЕДПРИЕМАЧЕСТВО
  • СОЦИАЛНИ ДЕЙНОСТИ
  • ДОБРОВОЛЧЕСТВО
  • ПРАВАТА НА ЧОВЕКА

За това време постъпиха над 200 предложения. На 25 юли се сътоя и срещата на журито, на която, с много труд и оживена дискусия бяха определени новите 40.
Слушайте техните истории от август в ефира на Дарик радио, четете
и на darik.bg.
На вашето внимание – новите 40 до 40 на България. 
Благодарим, че ви има. 

*Част от текстовете за представянията са авторски, цитирани от номинациите, снимките са личен архив или от интернет.

КАТЕГОРИИ

Art
ИЗКУСТВО И КУЛТУРА
НАУКА, ТЕХНОЛОГИИ, ИЗОБРЕТЕНИЯ
МЕДИЦИНА
ОКОЛНА СРЕДА
ОБРАЗОВАНИЕ
СПОРТ
БИЗНЕС И ПРЕДПРИЕМАЧЕСТВО
СОЦИАЛНИ ДЕЙНОСТИ
ДОБРОВОЛЧЕСТВО
ПРАВАТА НА ЧОВЕКА
40+40
40+40
40+40
40+40
40+40

Новите "40 до 40" в сезон 11 вече са факт!

БИЗНЕС И ПРЕДПРИЕМАЧЕСТВО
  • Георги Комсалов, създател на първата споделена работилница у нас, организатор на творчески курсове и ателиета, a арт инсталациите, които изработва, са прочути по света, един от най-известните му клиенти е LVMH – компанията майка на Louis Vuitton.
  • Диана Аладжова, предприемач, с невероятно положително влияние върху българската бизнес среда: инвеститор в редица български компании, които сега растат на глобално ниво, преподавател по „Социално предприемачество“ в Софийския университет, създател на Box to Remember, компания, подпомагаща глухата общност в България.
  • Евгения Стаменова, съосновател на компания за биохрани, създава разнообразна гама от висококачествени биопродукти, които намират пазар в над 15 държави по целия свят.
  • Константин Занков, експерт в областта на маркетинг и бизнес развитие на туристически бизнеси. Неговите постижения обхващат маркетинг, бизнес консултации, образователни дейности и доброволческа работа, с фокус върху туристическия сектор в България.
  • Теофил Шиков, съосновател на първата частна академия по продажби. Заедно с Американския университет в Благоевград прави първия акредитиран курс по продажби като част от програмата на избираеми предмети. Отдаден на това да обучава студенти, стартъпи и установени бизнеси как по-добре да реализират идеите и продуктите си.
ИЗКУСТВО И КУЛТУРА
  • Божидар Божкилов, един от забележителните и световно изявени български артисти в класическото пеене (бас), лауреат и носител на престижни награди от над 20 международни конкурса за оперни певци, проведени в Австрия, България, Италия, Румъния, Русия и Хърватия.
  • Д-р Захари Нанков, танцьор, хореограф, режисьор и изследовател. Университетски преподавател. Работи в стиловете на класическия. модерен и съвременен танц. Автор и режисьор на множество танцови спектакли, които създава с участието на деца и младежи..
  • Росина Пенчева, фотограф, културен продуцент, основател на микрофестивала „Нови тъкачи за Габрово“, който се превръща в забележително събитие в града.
  • Стефан Витанов, талантлив хореограф и ръководител на детско-юношеска танцова школа към държавния фолклорен ансамбъл „Филип Кутев“. Любим учител на децата, който с търпение и вдъхновение подготвя малките за професионалната сцена и ги учи на любов към фолклорното изкуство.
  • Траян Велев, продуцент и инициатор на театралната компания The Balkan Theatre Factory, целяща да развива независимия детски театър в България. Компанията вече е продуцирала две пиеси – „Островът на съкровищата“ и „Дивият запад“, представления, които се харесват изключително много на децата и техните родители, а благотворителната инициатива „60 от сърце“ помага на деца от семейства в неравностойно положение за първи път да открият чудесата на театъра.
  • Филип Синапов, фолклорен изпълнител, етнограф, преподавател, писател. Със собствени средства построява единствената в България интерактивна фолклорна къща-музей „Гърнатскине конаци“, Момчилградско, където може да се види българският бит и култура в неговата автентична форма.
  • ЕКИП: Теодора Константинова и Радослав Механджийски, изкуствоведи, създатели на независимата платформа за съвременно изкуство „Art and culture today“, която вече 7 години привлича и обучава публиката в темите на съвременното изкуство, предизвиква и вдъхновява публиките.
НАУКА, IT, ТЕХНОЛОГИИ
  • Виктор Лилов, ученик, първият в света за цялата история на олимпиадите носител на златни медали от двете най-престижни международни състезания по биология и химия – Международната олимпиада по биология (IBO) и Международната олимпиада по химия (IChO) и единственият, който ги печели в една година.
  • Иван Иванов, прoграмист на свободен код, основен популяризатор и developer на свободни ГИС (географски информационни системи) в България – QGIS. Като такъв той има менторска програма, чрез която обучава безплатно ученици и студенти от страната и чужбина да развиват своите дигитални умения. Инициатор на провеждането на голямата Отворена ГИС конференция.
МЕДИЦИНА
  • Доц. Атанас Банчев, детска клинична хематология и онкология – един от най-младите и изключително добри специалисти в една не толкова популярна, но много тежка и отговорна сфера в медицината. През 2023 г. доц. Банчев става началник на Експертния център за хемофилия, таласемия и други редки хематологични заболявания към Клиниката по детска клинична хематология и онкология на Университетската многопрофилна болница за активно лечение „Царица Йоанна – ИСУЛ“ в София.
  • Д-р Алдин Али , специалист по вътрешни болести и кардиолог, едва 18-годишен заминава в Германия по стипендиантска програма, където следва медицина в Университета „Хайделберг“, специализира вътрешни болести и кардиология. Бляскавото кариерно бъдеще, което стои на пътя пред него, не е достатъчно – д-р Али се завръща в България, за да лекува нуждаещите се тук.
  • Д-р Николай Ковачев , акушер-гинеколог, помогнал на хиляди семейни двойки да се сдобият с мечтаната рожба. Лекува с професионализъм, индивидуален подход към всеки случай, човеколюбие и уважение към съдбата на всяка жена, потърсила неговата медицинска помощ.
  • Д-р Петър Чипев , един от първите сомнолози в България. Д-р Чипев се занимава с нарушения на съня във всичките му форми, иноватор в лечението на сънна апнея и нарколепсия.
  • Д-р Ралица Панчева , първият български кардиолог с европейски сертификати за прегледи по специалността. Европейският изпит по кардиология обхваща всички области на науката и изисква задълбочено познаване на материята. И въпреки че чрез неговото успешно полагане д-р Панчева може да практикува навсякъде в Европа, тя избира България.
ОКОЛНА СРЕДА
  • Леонид Тодоров, основен инициатор на гражданската инициатива „Да спасим Боянското блато“ https://www.facebook.com/boyanskoblato/. Наред с гражданската инициатива той е автор на научни изследвания, свързани с опазването на околната среда.
  • Рада Бонева, екоактивист, автор и блогър в Thrift Sheep » Rada goes green, където вдъхновява и информира българската аудитория относно еко темите и начините на живот, чрез които можем да подобрим средата около себе си като пълноценни граждани на обществото, в което живеем.
ОБРАЗОВАНИЕ
  • Борислав Димитров, в ролята си на заместник-директор на фондация „Софийска платформа“ Борислав развива иновативни образователни формати за младежи, учители и за широката публика. Това включва виртуалната платформа „Истории от Белене“ (https://belene.camp/), на която той е водещото динамо, Лятно училище за младежи в гр. Белене, обучения за учители по история и гражданско образование.
  • Бояна Радева, старши експерт по „Обществени науки, гражданско образование и религия“ в РУО – Стара Загора, подкрепя учителите да работят за това всеки ученик да е в центъра на образователния процес, да са зачетени неговите интереси и силни страни.Подпомага учителите да работят в посока проекти и връзка на уроците с реални ситуации, както и да си сътрудничат през уроци, в които да преплитат различните предмети.
  • Василия Свилева, основен двигател за въвеждането на модела „Лятна СТАРТ Академия“ в Бургас, която се случва за втора поредна година в морския град и за първа като част от общинската програма. Тази академия работи с деца за развитие на умения, наваксване на пропуски през учебната година и изграждане на самочувствие и увереност. Василия успява да организира и скалира академията правейки я част от общински проект в едно училище в Бургас, а планът е догодина обхватът на училищата да бъде разширен.
  • Диляна Георгиева, ръководител на младежка програма Space Camp за България. Под ръководството на Диляна тази година 201 български младежи участват в програмата Space Camp Turkiye – значително увеличение в сравнение с предходни години. Това е не само резултат от нейния професионализъм и отдаденост, но и доказателство за нейната способност да вдъхновява и ангажира общности
  • Димитрия Хаджиева, е учителка по английски език. Тя преподава в Неврокопската професионална гимназия „Димитър Талев“ в Гоце Делчев. Младата учителка спечели първо място в Асоциацията на „Кеймбридж училищата“ в България.
  • Кристиана Чешмеджиева, учител, специалист по дигитален маркетинг, автор на първия и единствен по рода си в България наръчник за работа с изкуствен интелект, специално предназначен за учители – „AI в образованието. Наръчник за учители“. Освен това е създател и на първата цялостна програма „Медийна грамотност и дигитално предприемачество“, която се изучава в училище.
  • Олга Нинова-Траянова, директор, избрана в „40 до 40“ заради цялостния си принос в Института за прогресивно образование: разработване и прилагане на иновативни програми за преподаване и квалификация на учители, за работата като учител и директор, както и за цялостната трансформация на училища.
  • Пламена Николова, образователен експерт, културолог, задълбочено работи за подобряване на качеството на ранното детско развитие, за промяна на яслените грижи, така че те да бъдат адекватно място за цялостно развитие на децата, за подобряване на общински политики за разработване на услуги за подкрепа на семейства, деца и училища. Един от хората, работещ от самото начало по темата за изграждане на Национална детска болница.
  • Ралица Асенова, образователен експерт, създател на инициативата „Кино в училище“, където работи с плам, за да покаже, че изкуството в училищното образование е фундаментален инструмент, с който можем да борим нагласите и липсата на мотивация у децата. Благодарение на инициативите, които тя ръководи, се прокарват пътеки и инфраструктура, която да достави на всяко дете достъп до качествено изкуство и възможност за децата да създават свои собствени истории. Това им дава възможност да вземат камера, да пишат сценарии и да споделят своите уникални гледни точки.
СПОРТ
  • Илияна Мичевска, златна медалистка на световното първенство по лека атлетика за хора с увреден слух. Тя пробяга дисциплината 400 метра за 59 секунди и 86 стотни, преминавайки финала с 30 метра пред останалите състезателки.
  • Ирен Дикова, ррецепиент на бял дроб и носител на три златни медала – в слалома, гигантския слалом, както и в паралелния слалом на Световните зимни игри в Бормио, Италия, през 2024-та. Участва в десетки събития за популяризиране на донорството, включително е и европейски шампион за 2018 година по тенис на корт от игрите за трансплантирани с бял дроб и сърце.
  • Никола Цолов, автомобилен пилот, едва на 17 години той спечели и основното състезание във Формула 3 на „Хунгароринг“. Той поведе колоната веднага след старта и контролираше събитията през цялата дистанция. Това бе трети негов успех от началото на сезона и първи в дълга надпревара.
  • Радина Величкова, най-бързата жена до 18 години в Европа с национален рекорд. Tя стана европейска шампионка в бягането на 100 метра при девойките на Европейското първенство за юноши и девойки до 18 години в Словакия. 16-годишната Величкова спря хронометъра на 11:46, с което постави и национален рекорд на България. Малко след това спечели и бронз в скока на дължина, пак в Словакия.
  • Силвия Кьосева, пробяга 400 километра покрай брега на морето от Дуранкулак до Резово в инициативата 1SEA („Едно море“), която популяризира Българското Черноморие. Тя акцентира на потенциала на спортния туризъм и създава маршрут, адаптиран за бягане, за пешеходци, за начинаещи и напреднали, за деца и възрастни, с детайлно планирани етапи и логистична подкрепа. Нейният проект има дълготрайно въздействие върху местното общество и икономика.
СОЦИАЛНИ ДЕЙНОСТИ
  • Гергана Койчева, автор на първата книга в България за биполярно афективно разстройство – разстройство на настроението (БАР) –„Биполярната мечта“. Това състояние преминава през два епизода – маниакален и депресивен. Историята на Гери е за силата на духа, а в книгата тя умело показва как може да се живее с това психично разстройство, готова е да помогне за всеки в подобно положение, който има нужда от подкрепа.
  • Илко Бояджиев, основател на Фондация „Общност в помощ на зависимите“ и терапевтичен център „Свети Илия“ в гр. Габрово – за лечение и рехабилитация на зависими от наркотични вещества, алкохолна и хазартна зависимост.
  • Филип Димов, основател на център за лечение на зависимости „Промяната е живот“ – гр. Варна. Сам успява да преобърне живота си на 180 градуса след продължителни години на зависимост. В центъра предлагат иновативни методи и програма за лечение на зависимости.
ДОБРОВОЛЧЕСТВО
  • Никола Дойчев, студент по медицина, един от младежите в Пловдив, посветили времето и живота си на доброволческа дейност. Само на 25, той вече е бил обучител по първа долекарска помощ към БЧК, доброволец към Спешна помощ, неизменна част от екипа на доброволците от „Пловдив 112“, а сега вече и от отбора на доброволното формирование „Аварийно спасяване Пловдив“.
  • ЕКИП: Ефтим Ефтимов, Светла Пармакова, Мария Минева, Леонора Шокордова, Магдалена Граматикова – създатели на доброволческа фондация „1% промяна“, която се превърна в общност. Всеки доброволец отделя по 1% от месечния си доход, а до този момент са подкрепени над 100 каузи с над 1 млн. лв.

Честито на новите 40 до 40! Очаквайте да се свържем с вас по мейла или по телефона съвсем скоро.

Жури

olga
Олга Василевска

Предприемач, изпълнителен директор на логистична компания „MW Logistica“, създател и водещ на подкаста „Нов човек“, част от „40 до 40“.

Владимир Василев

Предприемач, основател на програмата „Осинови кошер“, част от „40 до 40“.

Гергана Тодорова

Връзки с обществеността в „Дънди Прешъс Металс“.

Десислава Василева

PR експерт и основател на „Работилница за репортери“, част от „40 до 40“.

yoana
Йоана Колева

Съосновател на “Jamba”, отличена в престижната класация Business Elite’s “40 under 40” за Европа.

georgi
Георги Ангелов

Oрганизатор маркетинг в „Черноморско злато“

Asen-Asenov
Асен Асенов

Eксперт корпоративни комуникации

Анелия Иванова

Mениджър връзки с обществеността във „Филип Морис“.

Tedi Dimitrova
Теодора Димитрова

Доктор по социално-икономическа география, съосновател на Приложна академия за образование – Синдео, част от „40 до 40“.

Orlin Denkov
Орлин Денков

Социален предприемач, председател на Народно читалище „Иван Вазов – 2014“, част от „40 до 40“

Vasil
Васил Василев

Мениджър продажби за България, “Acer”.

Yordan_Yordanov
Йордан Йорданов

Връзки с обществеността в ПОК "Доверие".

Иван Иванов

Иван e прoграмист на свободен код, основен популяризатор и developer на свободни ГИС (географски информационни системи) в България – QGIS. Като такъв той има менторска програма, чрез която обучава безплатно ученици и студенти от страната и чужбина да развиват своите дигитални умения. Инициатор на провеждането на голямата Отворена ГИС конференция.

Чуйте повече в интервюто.

 

 

Виж повече

Траян Велев

Траян e продуцент и инициатор на театралната компания The Balkan Theatre Factory, целяща да развива независимия детски театър в България. Компанията вече е продуцирала две пиеси – „Островът на съкровищата“ и „Дивият запад“, представления, които се харесват изключително много на децата и техните родители, а благотворителната инициатива „60 от сърце“ помага на деца от семейства в неравностойно положение за първи път да открият чудесата на театъра.

Чуйте повече в интервюто.

Виж повече

Божидар Божкилов

Божидар е един от забележителните и световно изявени български артисти в класическото пеене (бас), лауреат и носител на престижни награди от над 20 международни конкурса за оперни певци, проведени в Австрия, България, Италия, Румъния, Русия и Хърватия.

Чуйте повече в интервюто.

Виж повече

Филип Димов

Филип e основател на центрове за лечение на зависимости „Промяната е живот“ – в гр. Варна и София. Сам успява да преобърне живота си на 180 градуса след продължителни години на зависимост. В центъра предлагат иновативни методи и програма за лечение на зависимости.

Чуйте повече в интервюто.

Виж повече

Диана Аладжова

Диана e предприемач, с невероятно положително влияние върху българската бизнес среда: инвеститор в редица български компании, които сега растат на глобално ниво, преподавател по „Социално предприемачество“ в Софийския университет, създател на Box to Remember, компания, подпомагаща глухата общност в България.

Чуйте повече в интервюто.

Виж повече

Д-р Алдин Али

Д-р Али , специалист по вътрешни болести и кардиолог, едва 18-годишен заминава в Германия по стипендиантска програма, където следва медицина в Университета „Хайделберг“, специализира вътрешни болести и кардиология. Бляскавото кариерно бъдеще, което стои на пътя пред него, не е достатъчно – д-р Али се завръща в България, за да лекува нуждаещите се тук.

Чуйте повече в интервюто.

Снимка: личен архив

Виж повече

Илко Бояджиев

Илко е основател на Фондация „Общност в помощ на зависимите“ и терапевтичен център „Свети Илия“ в гр. Габрово – за лечение и рехабилитация на зависими от наркотични вещества, алкохолна и хазартна зависимост. Чуйте повече в интервюто.

Виж повече

Георги Комсалов

Георги e създател на първата споделена работилница у нас, организатор на творчески курсове и ателиета, a арт инсталациите, които изработва, са прочути по света, един от най-известните му клиенти е LVMH – компанията майка на Louis Vuitton. Чуйте повече в интервюто.

Снимка: личен архив

Виж повече

Борислав Димитров

Борислав, в ролята си на заместник-директор на фондация „Софийска платформа“, развива иновативни образователни формати за младежи, учители и за широката публика. Това включва виртуалната платформа „Истории от Белене“, на която той е водещото динамо, Лятно училище за младежи в гр. Белене, обучения за учители по история и гражданско образование. Чуйте повече в интервюто.

Виж повече

Теодора Константинова и Радослав Механджийски

Теодора и Радослав са изкуствоведи, създатели на независимата платформа за съвременно изкуство „Art and culture today“, която вече 7 години привлича и обучава публиката в темите на съвременното изкуство, предизвиква и вдъхновява публиките. Чуйте повече и инетрвюто.

Снимка: Личен архив

Виж повече

Никола Цолов

Българският пилот във Формула 3 – Никола Цолов, даде специално интервю за Дарик радио и dsport, в което анализира своя сезон 2024. Българинът завърши на 11-о място шампионата през тази година, печелейки три състезания – в Монако, Австрия и Унгария. Цолов, наричан още Българския лъв, раздели кампанията си на две части – по-лоша първа и успешна втора. Родният талант говори още за финансовите предизвикателства пред себе си, подкрепата на майка му, любимите си писти и най-паметните моменти в досегашната кариера.

Интервюто направи Инес Павлова. Вижте и чуйте аудиозаписа тук.

Снимка: startphoto.bg

 

Виж повече

Леонид Тодоров

Леонид Тодоров, преподавател в Софийския университет, факултет по География, в катедрата по геопространствени системи и технологии.

Той е основен инициатор на гражданската инициатива „Да спасим Боянското блато“ https://www.facebook.com/boyanskoblato/. Наред с гражданската инициатива той е автор на научни изследвания, свързани с опазването на околната среда. Отличен е в категория “Околна среда”. Чуйте повече в интервюто.

 

Виж повече

Диляна Георгиева

Диляна Георгиева e ръководител на младежка програма Space Camp за България. Под нейно ръководство тази година 201 български младежи участват в програмата Space Camp Turkiye – значително увеличение в сравнение с предходни години. Това е не само резултат от нейния професионализъм и отдаденост, но и доказателство за нейната способност да вдъхновява и ангажира общности.

Чуйте повече в интервюто.

Виж повече

Теофил Шиков

Теофил Шиков, съосновател на първата частна академия по продажби. Заедно с Американския университет в Благоевград прави първия акредитиран курс по продажби като част от програмата на избираеми предмети. Отдаден на това да обучава студенти, стартъпи и установени бизнеси как по-добре да реализират идеите и продуктите си. Отличен е в категория Бизнес и предприемачество в 11 сезон на 40 до 40.

Чуйте повече в интервюто.

Виж повече

Светла Пармакова

Светла представлява целия екип на “Един процент промяна”, който се състои оъ Ефтим Ефтимов, Мария Минева, Веселина Владова, Боряна Смиленова-Рангелова, Магдалена Граматикова, Леонора Шокордова.

Те са създатели на доброволческата фондация, която се превърна в общност. Всеки доброволец отделя по 1% от месечния си доход, а до този момент са подкрепени над 100 каузи с над 1 млн. лв.. в пълна прозрачност.

Чуйте повече в интервюто.

Виж повече

Росина Пенчева

Росина е фотограф, културен продуцент, създател на микро фестивалът “Нови тъкачи за Габрово”, който се проведе през септември миналата година. Фестивалът успя да събере стотици жители и гости на града, да предложи висококачествено изживяване с музика, изкуство, екология, и парти на интересни и нетипични локации в града.
Росина движи и културната платформа Capturing Creativity, която от една страна реализира интересни проекти с български артисти, от друга предлага творчески услуги за хора, институции и бизнеси от културния сектор, за да ги направи по-видими и да ги представи по адекватен за съвремието начин. Освен всичко на 7 септември тя се завърна от Венеция, където беше на третото биенале за съвременни занаяти Хомо Фабер.

Чуйте повече в интервюто.

 

 

Виж повече

Филип Синапов

Филип е едва на 26 години, а вече е постигнал толкова много. Фолклорен изпълнител, етнограф, преподавател, писател, съдържател на музей. Със собствени средства и с банков заем, построява единствената в България интерактивна фолклорна къща-музей “Гърнатскине конаци”. В нея посетителите могат да се докоснат до някогашния бит на българите от Източните Родопи. Всичко в къщата е напълно функционално и използваемо, а можем да се включим и в традиционните занаяти – тъкачество, терзийство, абаджийство и други, както и да участваме в многообразие от земеделски дейности. Филип организира и възстановки на различни обичаи и традиции, включвайки деца и възрастни от цяла България.

Чуйте повече в интервюто.

 

Виж повече

Олга Нинова-Траянова

Олга Нинова-Траянова, директор на училищe, учител по езици в гимназиален етап, обучител, методист и образователен консултант. Журито на „40 до 40“ я избра заради цялостния й принос в Института за прогресивно образование, на който тя е и председател, заради разработване и прилагане на иновативни програми за преподаване и квалификация на учители, както и за цялостната трансформация на училища. Чуйте повече в интервюто.

На снимката Оля е с нейния син Боян 🙂

Виж повече

Кристиaна Чешмеджиева

Кристиана e учител, специалист по дигитален маркетинг, автор на първия и единствен по рода си в България наръчник за работа с изкуствен интелект, специално предназначен за учители – „AI в образованието. Наръчник за учители“. Освен това е създател и на първата цялостна програма „Медийна грамотност и дигитално предприемачество“, която се изучава в училище.

Чуйте повече в интервюто.

Виж повече

Силвия Кьосева

Силвия е отличена в категория “Спорт”. Тя пробяга 400 километра покрай брега на морето от Дуранкулак до Резово в инициативата 1SEA („Едно море“), която популяризира Българското Черноморие. Тя акцентира на потенциала на спортния туризъм и създава маршрут, адаптиран за бягане, за пешеходци, за начинаещи и напреднали, за деца и възрастни, с детайлно планирани етапи и логистична подкрепа. Нейният проект има дълготрайно въздействие върху местното общество и икономика.

Виж повече

Гергана Койчева

Гергана Койчева (37 г.) е автор на първата в България книга посветена на биполярно афективно разстройство-разстройство на настроението (БАР). Под заглавието “Биполярната мечта” книгата е написана на база личния опит на Гери, която от 13 години страда от това състояние, преминаващо през два епизода-маниакален и депресивен. В момента тя е в ремисия и се радва на живота с пълно сърце, отдала се е на доброволческа работа в подкрепа на всеки нуждаещ се от съвет и доверен разговор.

Гери впечатли журито с това как човек не трябва да се отказва от своите мечти.

Чуйте повече в интервюто.

Виж повече

Рада Бонева

Рада е екоактивист, автор и блогър в Thrift Sheep » Rada goes green, където вдъхновява и информира българската аудитория относно еко темите и начините на живот, чрез които можем да подобрим средата около себе си като пълноценни граждани на обществото, в което живеем.

Вярва, че както са важни действията на компаниите и управляващите, така всеки носи индивидуална отговорност и с малки стъпки можем да направим и големи крачки. Всички теми – от образование и литература, през рециклиране и кръгова икономика, та чак до климатичната (не)справедливост и опазване на биоразнообразието – са свързани помежду си, и нито една не е за подценяване.

Най-силно влечение, все пак, изпитва към подтемите философията за нулеви/по-малко отпадъци (zero waste/low waste), за разхищението на храната, компостиране, устойчива мода, секъндхенд, застрашени животни и растения, еко туризъм и др.

Завършва Класическата гимназия (НГДЕК), а след това и Международни отношения в Юридическия факултет на Софийския университет. От 2015 г. до 2022 г. е част от екипа на Сдружение на олимпийските отбори по природни науки в ролята на Алумни координатор.
Чуйте повече в интервюто.

Виж повече

Д-р Петър Чипев

Д-р Чипев е един от първите сом окози в България, занимава се с нарушения на съня във всичките му форми. Иноватор в лечението на сънна апнея и нарколепсия.

От 2013 до 2017 година специализира пневмология и фтизиатрия в Клиниката по белодробни болести на ВМА-София, под ръководството на проф. Коста Костов.

През 2015 година преминава успешно изпита за сертификат по медицина на съня на European Sleep Research Society в Барселона и е удостоен с титлата „специалист по медицина на съня, европейски сомнолог”. През 2017 година участва като съучредител на Българското Дружество по Сомнология и е включен в Управителния съвет на Дружеството, упълномощен e за ръководител на Работната група „Нарушения на дишането по време на сън” на Фондация “InSpiro”. През 2019 година полага успешно най-престижния изпит по пулмология в Европа – HERMES – изпитът за диплома по пулмология на European Respiratory Society.

Текст: цитати от номинация

Чуйте повече в интервюто.

 

Виж повече

Пламена Николова

Пламена e образователен експерт и културолог.  Задълбочено работи за подобряване на качеството на ранното детско развитие, за промяна на яслените грижи, така че те да бъдат адекватно място за цялостно развитие на децата, за подобряване на общински политики за разработване на услуги за подкрепа на семейства, деца и училище. Един от хората работещ от самото начало по темата за изграждане на Национална детска болница.

Пламена е един от рядко срещаните млади хора, които имат дълбок и аналитичен поглед върху темите за образование, права на деца, политики и застъпничество в сферата на децата, родителите и училището. Нейната всеотдайност и граждански активизъм е неспирен. Работата й като учител я отвежда в град Костенец, където работи в училище с деца с трудни съдби, но това й дава много опит. След това професионалното й развитие продължава като част от екипа на Национална мрежа за децата, както и като част от управителния съвет на Асоциация Родители. Значимите действие за подобряване на живота на децата, Пламена извършва всеки ден, с работата си.

Чуйте повече в интервюто.

Виж повече

Доц. Атанас Банчев

Доц. д-р Атанас Банчев е началник на Експертния център за Хемофилия, Таласемия и други редки хематологични заболявания към Клиниката по детска клинична хематология и онкология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“.
Роден е през 1988 г. в Пловдив. През 2013 г. завършва медицина в Медицински университет – Пловдив. Специализира хематология в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“. Шест месеца от специализацията си прекарва в Експертен център по хемофилия в Бон – Германия, където защитава дисертационния си труд, посветен на това рядко заболяване. В него за първи път въвежда ехографията като метод за оценка на ставите на пациентите с хемофилия.
В германския център получава допълнителна квалификация по хемостазеология – сравнително нова за България наука, която изучава нарушенията в кръвосъсирването, водещи до кръвоизливи или тромбози.
Освен отличен професионалист, младият началник на Експертния център за Хемофилия, Таласемия и други редки хематологични заболявания често е част от различни социални каузи, които целят да подобрят лечението на децата с хематологични заболявания у нас. Благодарение на усилията му, както и на помощта на много доброволци, преди две години детският хематологичен център на ИСУЛ беше коренно преобразен и се превърна в любимо място за малките пациенти. Доц. д-р Банчев не веднъж се е ангажирал и е заставал на страната на родителите и в тежката битка, която водят, за осигуряване на кръв за кръвопреливане на техните деца.
Чуйте повече в интервюто.

Виж повече

Стефан Витанов

Стефан e талантлив хореограф и ръководител на Любим учител на децата, който с търпение и вдъхновение подготвя малките за професионалната сцена и ги учи на любов към фолклорното изкуство.

Децата в школата са разделени на две групи – на възраст от 1-ви до 5-ти клас и от 6-ти до 10-ти клас. Стефан има големи планове за развитието й – като едни от тях е групата да достигне до 40 деца, за да може да се обърне професионално внимание на всяко едно дете, както сам казва “гоним не количество, а качество, за да могат децата да са конкурентноспособни при кандидатстването в големия ансамбъл “Филип Кутев”, след това”.

Освен това си призвание, Стефан е и програмист – съчетава двете дейности с ранно ставане и добре планиран ден.

Чуйте повече в интервто.

Виж повече

Ирен Дикова

Ирен Дикова, е първият гост в сезон 11 на “40 до 40”. Тя е отличена в категория “Спорт” заради блестящите си постижения и висок дух – рецепиент е на бял дроб и носител на три златни медала – в слалома, гигантския слалом, както и в паралелния слалом на Световните зимни игри в Бормио, Италия, през 2024-та. Иден активно участва в десетки събития за популяризиране на донорството, включително е и европейски шампион за 2018 година по тенис на корт от игрите за трансплантирани с бял дроб и сърце.

Чуйте повече в интервюто.

Виж повече

“40 до 40”

се осъществява с любезното съдействие на:

Doverie
Doverie
Doverie
Doverie
Doverie
Johhnie Walker

Кетъринг партньор:

My Choice