Остават още
Целта на проекта е да провокира обществено внимание и да вдъхнови поредица от дискусии – за средата, очакванията на младите хора, намаляващата раждаемост, трудовата емиграция и ролята на образованието, бизнеса и ниската здравна култура като нишки между всички тях.
Провокираме ви да говорим за...
ОБРАЗОВАНИЕ
Образованието има ефект върху всеки аспект от живота. Може би знаем какво кара младите хора да напускат страната, за да учат зад граница. Но не знаем, дали те ще се върнат, избирайки модела ,,до чужбина и обратно‘‘. Демографските промени изискват нови подходи в обучението, за да подготвим следващите поколения не просто за днешния, а и за бъдещия свят. Какви са нуждите на децата и младите хора във всеки етап от развитието им и можем ли да бъдем по-практически насочени? Диалогът ще ни помогне да намерим истината.
КАРИЕРА
Как бизнесът и държавата се грижат за работещите хора? Темата обединява иновации и практични решения за баланса между личен и професионален живот. Що е то държава, която умее да задържа и привлича способни млади хора? Какви са полезните практики на работодателите? Демографията на работната сила е пряко свързана с икономическия растеж, а човешкият фактор е основен елемент, за да бъде постигнат резултат в тази посока. С други думи – търсим по-усилено добрия пример, за да го поставим на фокус.
СЕМЕЙСТВО И СРЕДА
Отлагането на родителството също оставя своя отпечатък върху демографската картина – поглеждаме към начините за осъзната превенция, подкрепа на репродуктивното здраве и лична грижа. Защо все повече млади хора избират кариерното развитие, смятайки че няма как успешно се концентрират и върху създаването на семейство, поне на определен етап от живота си. Но и за неопределено време? Ако 40 е новото 20, дали в действителност този модел е приложим по отношение на биологичния ни часовник и изборите, които правим „не сега“. В идеята за ,,семейното планиране‘‘ няма място за критика към онези, които рационално избират отложения старт. Нужно е пространство за гласовете на имащите какво да кажат и желаещите да го чуят.
ЗДРАВЕ
Разглеждаме здравето като фундамент, информиран избор и основа на устойчивото човешко развитие. Днес демографските предизвикателства изискват нов подход, свързан с осъзнаването на критичната нужда от превенция. Ниската здравна култура е именно основна причина България да притежава най-висок коефициент на общата смъртност сред страните от ЕС. От друга страна стоят проблемите с фертилитета – население с лоша здравна култура, което застарява, докато броят на жените в репродуктивна възраст постоянно намалява. Защо здравето не е национален приоритет?